23.5.2016 Michaela Špačková

Techniky, které rozvíjí tvořivost při psaní

Když se zastavíš, nemysli na slova, ale abys lépe viděl obraz.“ (Jack Kerouac)


Mechanické opisování neposkytuje přílišný prostor pro kreativitu. Na druhou stranu, pokud se živíte tvůrčím psaním (alespoň do jisté míry) může se vám hodit znalost některých technik pro rozvíjení tvořivosti. Díky osvojení několika postupů lze také zlepšit schopnost vnímání okolí. Výhodou je, že namísto slepého automatismu uvidíte dříve přehlédnuté detaily. Člověk se tím může dopracovat k přesvědčivému vyprávění, jež se dá využít třeba v žurnalistice. Mezi nejpoužívanější techniky, které rozvíjí osobnost autora a jeho komunikační dovednosti patří generování asociací.

Automatismus je jako rychlík, který jede slepě kupředu stále po stejných kolejích a přehlíží krásu choulící se v širém prostoru.
Michaela Špačková

Metafora funguje nejen v básničkách

Poezií metafora nekončí. Uplatnění totiž našla také v marketingové komunikaci, a to zejména při navrhování sloganů (claimu, atp.). Dá se říct, že je vhodné používat spíše jednoduché metafory, které zjednodušují sdělení a zvyšují pravděpodobnost toho, že si příjemce lépe zapamatuje nabízený obsah.

Výhody: Snazší upoutání pozornosti a rozvíjení obrazotvornosti při tvorbě a vymýšlení metafor.

Brainstormingem k jedinečným nápadům dojdeš

Technika brainstormingu spočívá ve skupinovém produkování myšlenek. Ty se průběžně zaznamenávají a jejich výčet pak může přinést nový pohled na daný problém. Pokud někdo navrhne nějaký nápad, nikdo by jej neměl hodnotit či jinak omezovat. Z pořízených záznamů se na závěr vyberou nejlepší návrhy, které se stávají řešením, nebo se s nimi dále pracuje.

Výhody: Větší množství informací, znalostí, dovedností, kreativita, hlubší pochopení problému, týmová spolupráce.

Asociace prohlubuje myšlení v souvislostech

Pokud nemáte náladu na práci ve skupině, můžete využít asociační techniky také v klidu a o samotě. Nápady a asociace si jednoduše zapíšete do řetězce. Zvolte si styl, který vám bude nejlépe vyhovovat. Někdo řetězí myšlenky tak, že je řadí za sebe a někdo zase preferuje rozvětvenou síť. Vždy však budou výstupem nápady, které lze mezi sebou dále propojovat a hledat v nich netradiční souvislosti.

Tip: Jak se můžu ještě jinak posunout v tvorbě? Vytvořte si souhrnný dokument vaší dosavadní práce, kterou si zpětně přečtěte a napište k ní hodnocení nebo komentář.

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Tagged: , , ,