31.5.2016 Kamil Gric

Návod: Jak správně editovat text

Každý psavec řeší na začátek podobný problém: jak zajistit, aby se můj text dobře četl a neobsahoval zbytečné chyby? Postupy se různí, ale dnes si ukážeme, jak to děláme v Narrative Media.

Právě jste dokončili článek či delší slohový útvar, jako je bakalářská práce. Jakým způsobem je nejlepší postupovat při jeho kontrole? V první řadě nečekejte, že kvalitní editaci textu uděláte tentýž den. Pokud jste sami autory i editory svých textů, počkejte do druhého dne. A především si rozdělte, co je třeba s textem udělat. Nikdy není možné řešit slohovou editaci (kvůli plynulosti textu), kontrolu správnosti (kvůli faktickým chybám) a pravopisnou kontrolu (tzv. korekturu) najednou.

Nejdříve fakta

Je to logické a také nejlepší: jakmile poprvé procházíte dokončený text, zaměřte se na kontrolu všech faktů. Pokud čerpáte z veřejně dostupných zdrojů, najděte minimálně 3 relevantní a hodnověrné, které s daným faktem pracují.

Pokud vytváříte texty pro firmu, ověřte znovu její materiály a fakta k danému produktu.

Čtěte nahlas. A odzadu

Pokud vám jde o plynulost textu, je obrazovka počítače vaším největším nepřítelem. Text se musí přečíst nahlas! Vyzkoušejte si vzít článek a odříkat si ho celý od začátku do konce.

Snadno se někde zaseknete? Sepsaný odstavec přestává dávat smysl nebo zní příliš komplikovaně?

Díky čtení nahlas na tyto chybky sami rychle přijdete. Ještě lepší je, pokud vás někdo poslouchá a sám má k textu okamžité připomínky. Skvělou pomůckou při kontrole textu je čtení textu odzadu. Ne, nechceme po vás zázraky – myslíme tím čtení odstavců od posledního až k prvnímu. Každý z nich by totiž měl obstát i samostatně, nejen v rámci kontextu. Tímto způsobem nedostatky odhalíte snadněji.

Slovo od slova

Pokud jde o pravopisnou korekturu a nemáte po ruce korektura, tisk si vytiskněte. Dávejte si záležet, abyste skutečně četli slovo od slova a nenechali se strhnout dějem.

Nemáte na korektury čas či kapacity? Rádi vám s tím pomůžeme, stačí se ozvat na info@narrativemedia.cz.

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Tagged: , ,