17.5.2016 Michaela Špačková

Myšlenková mapa: Populární trasa kreativců

Myšlenkové mapy jsou jedním z oblíbených nástrojů pro rozvíjení kreativity. Jde o vynález Tonyho Buzana, který přišel na způsob efektivního zaznamenávání myšlenek, jejichž prostřednictvím lze budovat síť nápadů. Úkolem je zachycení trasy myšlenkové mapy, která je složená ze slov nebo obrázků. Vzniklá struktura je uplatnitelná pro plánování projektů, řešení úkolů nebo k rozvíjení příběhů.

Myšlenkové mapy pomáhají nejen při organizaci, ale také pro zvýšení výkonu, schopnosti argumentace nebo k přípravě strategií.
Michaela Špačková

Vizualizace myšlenek a nové spojitosti

Myšlenkové mapy může používat kdokoli, kdo hledá inspiraci či řešení konkrétního problému. V procesu přemýšlení se mapování uplatňuje zejména jako vizuální podpora myšlenek. Lineární struktura je přitom roztříštěna a otevírá prostor novým nápadům. Vzniklá síť slov nebo obrázků může být také odrazovým můstkem k neočekávaným spojitostem. Sloučit je možné i takové myšlenky, u nichž by to člověk na první pohled nepředpokládal.

Jak vytvořit mapu z myšlenek?

Základem pro vytváření myšlenkových map je jedno hlavní slovo, které se stává středobodem celého následujícího zaznamenávání. To znamená, že vše co bude následovat, se od něj odvíjí. Pro tvorbu myšlenkových map se často používají počítačové programy, online aplikace, ale také obyčejná tužka, pastelky a papír.

Zkrátka, ústřední slovo nebo obrázek představuje jádro mapy. Tematická linie směřuje od tohoto hlavního tématu a pokračuje až ke vzdálenějším motivům. S přibývajícím množstvím slov (obrázků)  tato linie vytváří větve, které se dále košatí díky novým a novým klíčovým pojmům. Výsledkem je asociační řetězec, jenž lze postupem času doplňovat nebo jej po určité době vytáhnout a spatřit nové souvislosti.

Tipy pro vylepšení myšlenkové mapy

  • Pro lepší přehlednost je vhodné zvýraznit nebo zakroužkovat celou trasu postupně od prvního (centrálního) slova či obrázku
  • Jestliže mapu kreslíte tužkou, nezapomeňte na gumu pro případné opravy
  • Pokud mapu kreslíte ručně, používejte různé druhy barevných popisovačů
  • Myšlenkovou mapu nemusíte jenom kreslit, můžete si do ní také lepit předměty nebo ji vyrýt do písku, hlíny, atp.
  • Nezapomeňte si myšlenkové mapy zálohovat nebo ukládat pro pozdější využití


Zdroj: Buzan, Tony. Myšlenkové mapy. Computer Press: Brno, 2011. ISBN 978-80-251-2910-4. Na podporu knihy existuje web www.myslenkove-mapy.cz.

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Tagged: , , ,