14.3.2017 Katarína Hosťovecká

Jdeme uklízet Brno

Teambuilding, pomoc dobré věci i zajímavá zkušenost – účast v dobrovolnické akci Ukliďme Česko nám letos pořád dává smysl. Přiložte ruku k dílu a pomozte nám 8. dubna uklidit černou skládku v Brně.

Ukliďme Česko? To neznám…

Od momentu, kdy mi vypršela brněnská šalinkarta (permanentní jízdenka) a já dle Murphyho zákonů fasovala pokutu od revizora, jsem začala chodit do práce pěšky. Každé ráno tak míjím staré budovy i moderní stavby, industriální komíny i opuštěné pozemky.

U jednoho takového pozemku ale už měsíc pravidelně každé ráno dostávám infarkt.

Untitled design (2)

Zanedbaný kousek parcely, na kterém vidím…matraci. O pár metrů dál je zase poškozené houpací křeslo, bota a pak malá komoda. Všude se válí kousky oděvů. Korunuje to pak pestrá směs mikrotenových pytlíků, igelitových tašek a jiných kusů plastu.

Ach jo.                                                                                                          

Postesknu si – tohle je místo, které mě cestou do práce vždy demotivuje. Stalo se vám to někdy také? Pokud patříte k těm, kterým záleží na tom, jak jejich obec vypadá a jak se fauně a floře daří i v krutém městském prostředí, určitě vás podobná místa také oslovují (a prosí o nápravu).

Zmapovat, vyfotit, uklidit

Zdá se, že existence podobných míst vadí i spolku s názvem Ekosmák. Vytvořili totiž šikovnou aplikaci Zmapujto.cz, díky které můžete podobné černé skládky, nepořádek, či cokoliv, co by obec měla dle vás řešit, vyfotit a zaregistrovat do databáze. Obec nebo jiný celek by se pak měl k danému problému vyjádřit a situaci řešit.

Obce však na tuto činnost častokrát nemají časové, finanční či personální kapacity, a tak se v spolku Ekosmák rozhodli, že to jde i jinak. Založili projekt Ukliďme svět, ukliďme Česko s cílem motivovat obyvatele České republiky, aby s uklízením černých skládek nebo nepořádku pomohli sami. Letos se bude konat již X. ročník a my v Narrative Media jsme jedním ze stovek týmů z Česka, kteří se do úklidu rozhodli investovat své síly i volný čas.

Jak jsme se k tomu dostali?

Možná jste zaznamenali, že projekt Ukliďme Česko pod taktovkou spolku Ekosmák se v roce 2014 stalo jedním z vítězů největší české ekologické soutěže, E.ON Energy Globe. Jelikož E.ON je naším dlouhodobým klientem a pro soutěž připravujeme již několik let obsah, bylo pro nás přirozeným krokem Ukliďme Česko podpořit a připojit se k celonárodní snaze o čistější životné prostředí.

hu

Loni jsme si akci celkem užili – vyzbrojeni rukavicemi a pytlíky na odpadky jsme uklidili okolí Hubu i ulici Masnou. Všechno, co jsme našli a co do přírody ve městě nepatří, jsme nechali na předem určeném místě. Město Brno se pak po předchozí domluvě postaralo o odvoz odpadů.

Jak se můžete přidat

Pokud máte k ekologii také blízko a osud brněnského prostředí vám není lhostejný, klidně se k nám přidejte. V sobotu 8. dubna 2017 se potkáme před budovou Impact Hub Brno na Cyrilské 7 a společně se pak přesuneme k černé skládce v blízkosti ulice Masná. Možná se pak dostane i na černou skládku, která se objevila při ulici Olomoucká.

Registrujte se a pomozte nám uklidit Brno. Těšíme se na vás!

Líbil se vám článek? Dejte o něm vědět...Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin